قرص سیمواسترس

آدرس: ایران ، نیشابور ، جاده مشهد-نیشابور ، شهرک صنعتی خیام، نبش بهروری 3

قرص سیمو استرس

image

قرص سیمو استرس 30 عددی

موارد مصرف:

کمک به کاهش استرس و اضطراب

اجزاء فرآورده در هر 1 میلی گرم:

عصاره گل رازک 25 میلی گرم، عصاره گل بابونه 25 میلی گرم، عصاره ریشه سنبل الطیب 25 میلی گرم، عصاره اندام هوایی گل ساعتی 25میلی گرم، ویتامین ث (آسکوربیک اسید) 66/166 میلی گرم ،ویتامین ب1 (تیامین هیدروکلراید) 25میلی گرم، ویتامین ب2 (ریبوفلاوین) 25میلی گرم، نیکوتینامید 10 میلی گرم،ویتامین ب6 (پیریدوکسین هیدروکلراید) 25 میلی گرم،فولیک اسید 33/33 میکروگرم، ویتامین ب 12 (سیانوکبالامین) 20 میکروگرم، بیوتین 20 میکروگرم، پنتوتنیک اسید (کلسیم پنتوتنات) 66/16 میلی گرم، کلسیم (دی کلسیم فسفات) 200 میلی گرم، منیزیم (منیزیم اکساید) 100 میلی گرم، کولین بی تارتارات 66/16 میلی گرم، اینوزیتول 66/16 میلی گرم، پاراآمینوبنزوییک اسید 66/16 میلی گرم

مکانیسم اثر:

مطالعات انجام شده بر روی انسان اثرات آرام بخشی و کاهش استرس روانی سنبل الطیب را تایید می کند. فعالیت ضد التهابی عصاره بابونه بیشتر به واسطه ترکیبات ماتریسین، بیزابولول و اکسید های آن بوده که عمده ترین ترکیبات موجود درعصاره را شامل می شوند .این فعالیت به اثر آنتی اکسیدان آنها نظیر آنچه روی مهار پروستاگلاندین ها و سنتز لوکوترین ها انجام می گیرد ، نسبت داده شده است.ضمنا مشخص شده است که آپی ژنین موجود در گیاه بابونه به گیرنده های بنزودیازپین متصل شده و اثر ضد اضطراب دارد. گل ساعتی ضد اضطراب ، آرام بخش، خواب آور، ضد درد و اثرات ضد اسپاسم. اثرات ضد اضطرابی بدون اثر بر حافظه و یا مهارت های حرکتی می باشد. عصاره گل ساعتی باعث کاهش پر خاشگری و بی قراری می شود و آستانه تحمل درد را بالا میبرد. آلکالوئید های هارمان به علت مهار کردن آنزیم منو آمین اکسیداز عموما باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می شود.بنابراین به نظر می آید که اثرات تسکینی مربوط به مالتول و اتیل مالتول باعث پوشاندن و پنهان کردن اثرات تحریکی آلکالوئیدهای هارمان می شود. اثرات قوی آرامبخشی رازک در حیوانات آزمایشگاهی به تایید رسیده است .غلظت ماده 2-متیل -3 بوتن 2 –اول در گیاه در اثر اتواکسیداسیون اسیدهای تلخ به 15/0 % نیز می رسد.احتمالا پس از مصرف خوراکی رازک ، لوپولون نیز به این ماده تبدیل می گردد. باقیمانده های اسید ایزووالریک در رازک نیز ممکن است در ایجاد اثرات آرامبخش گیاه نقش داشته باشد.همچنین رازک خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. ویتامین های گروه ب در بدن ذخیره نمی شوند .بنابراین مقدار آن ها بستگی به رژیم غذایی دارد. اینوزیتول یکی از ویتامین‌های گروه B است که برای فعالیت چند انتقال‌دهنده‌عصبی از جمله سروتونین مهم است ویتامین B1 به انتقال پیام های عصبی بین سلول های سیستم اعصاب مرکزی، تنظیم حرکات عضلات، عملکرد ذهن و حافظه کمک می کند، ویتامین ب1 یکی از مواد ضروری برای فعالیت مغز و سیستم اعصاب مرکزی است و کمبود آن با علائم روانی از قبیل افسردگی، فراموشی و اضطراب همراه است. کمبود کلسیم و منیزیم باعث اختلالات روانی ، اضطراب و افسردگی می شود.از منیزیم برای درمان استرس و اضطراب استفاده می شود. کمبود ویتامین ث باعث خستگی، ضعف، بی‌حوصلگی، کاهش وزن و افسردگی و اضطراب می‌شود.

image
image
عوارض جانبی

مصرف این فرآورده در برخی افراد باعث سردرد و سرگیجه ، مشکلات دستگاه گوارش از قبیل سوزش معده، اسهال و استفراغ، سوهاضمه و بی اشتهایی می شود.

تداخلات اثر:

با داروهای آنتی بیوتیک، داروهای ضد بارداری، داروهای انعقاد خون، داروهای آرام بخش و مدر تداخل دارویی دارد.

هشدارها و منع مصرف:

در دوران بارداری و شیردهی نباید از این فراورده استفاده کرد. این فرآورده اثر کاهش فعالیت CNS به دلیل حضور گیاه سنبل الطیب و گل ساعتی دارد و ممکن است باعث تقویت اثر آرامبخشی داروهای آرامبخش مانند داروهای آلپرازولام و بنزودیازپین ها می شود. در افراد زیر 18 سال با مشورت پزشک مصرف شود. در بیماران با کاهش فشار خون به دلیل حضور گل ساعتی با احتیاط مصرف شود. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف این فرآورده اجتناب شود. زنان و بیماران حساس با شرایط حساس به هورمون ها باید از مصرف این فراورده اجتناب کنند. این فراورده در بیماران مبتلا به انسداد دستگاه گوارش و افراد هموفیلی منع مصرف دارد.