آدرس: ایران ، نیشابور ، جاده مشهد-نیشابور ، شهرک صنعتی خیام، نبش بهروری 3

هفت ساشه پسلیوم

image

هفت ساشه پسیلیوم

موارد مصرف:

یبوست های مزمن، هموروئید ترومبوزه دردناک، شقاق یا آبسه پرینه ای، فتق دیافراگم، سندروم روده تحریک پذیر و همچنین برای پایین آوردن کلسترول خون.

اجزاء فرآورده در هر ۵ میلی لیتر:

پودر پوسته پسیلیوم 4/3 میلی گرم، مواد جانبی 6/6 میلی گرم ( اسید سیتریک ، شکر ، اسانس پرتقال ، رنگ مجاز خوراکی )

مکانیسم اثر:

در طب سنتی از اسفرزه به عنوان ملین و ضد التهاب دستگاه گوارش و در درمان سندرم روده تحریک پدیر استفاده می شده است. اثر درمانی پسیلیوم به واسطه جذب آب توسط پوسته دانه اسفرزه (Husk) می باشد که ایجاد موسیلاژ فراوان می نماید و این امر سبب نرمی و افزایش حجم مواد در روده بزرگ شده و دفع آرام و طبیعی را میسر می سازد. از طرف دیگر ترکیبات موجود در پوسته دانه این گیاه، کلسترول و اسید های صفراوی را به خود جذب کرده و در کاهش کلسترول نقش موثری دارد.

image
image
عوارض جانبی:

در شروع مصرف این فراورده ممکن است به طور موقت نفخ و سنگینی در بیماران ایجاد گردد که با ادامه درمان برطرف می شود. همچنین واکنش های آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است.  9- موارد عدم مصرف و نكات قابل توصيه : مصرف پودر پسیلیوم در انسداد روده، پانکرانیت، آسم، آپاندیسیت و یا نشانه های آن، خونریزی رکتوم یا علت نامشخص، زخم و چسبندگی قسمتهایی از دستگاه گوارش، دردهای روده ای، تهوع، استفراغ، آلرژی مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا و در بیمارانیکه اشکال در بلع دارند ممنوع است. در کودکان ( کمتر از 6 سال) به جز با دستور پزشک نباید مصرف شود. مصرف حداقل 6-8 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود. داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند این موضوع در بیماران مبتلا به دیابت و افرادیکه محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد. در صورت مشاهده علائم آلرژیک (عطسه، تنگی نفس، خس خس و بی اشتهایی) فورا با پزشک تماس بگیرید.

تداخلات:

پسیلیوم می تواند سطح قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد و ممکن است اثرات کاهشی بر سطح گلوکز زمانی که با داروهای ضد دیابتی استفاده می شود داشته باشد. نظارت بر سطح گلوکز خون و تنظیم دوز داروهای ضد دیابت در این شرایط ضروری می باشد. این داروها مانند رزیگلیتازون ، پیوگلیتازون ، انسولین و گلی‌بن کلامید و... پسیلیوم باعث کاهش جذب برخی مواد معدنی (نظیر کلسیم، منیزیم، مس و روی )، ویتامین B12 ، گلیکوزید های قلبی و مشتقات کومارینی می گردد. مصرف همزمان پسیلیوم با داروهای ضد فشار خون ممکن است خطر ابتلا به افت فشار خون را افزایش دهد. برخی داروهای ضد فشار خون عبارتند از کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان، والزارتان ، دیلتیازم، آمیلودیپین، هیدروکلروتیازید، فوروزماید. پسیلیوم ممکن است موجب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین گردد. مصرف همزمان پسیلیوم با نمک های لیتیم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیم و وقفه در جذب آنها از مجرای گوارشی می گردد.

هشدارها و منع مصرف:

به دلیل افزایش ترشح صفرا توسط گیاه کنگر فرنگی(آرتیشو ) ، از تجویز دارو در بیمارانی که دارای انسداد مجرای صفراوی هستند خودداری شود. در افراد مبتلا به سنگ صفرا ،کولیت به دنبال مصرف فرآورده های حاوی کنگر فرنگی دیده می شود.این دارو در موارد انسداد روده ای و بیماری های التهابی روده و آپاندیسیت و دل درد با منشا نامعلوم منع مصرف دارد. بیماران مصرف کننده دیگوگسین باید این فراورده را تحت نظر پزشک مصرف کنند.افرادی که به خانواده کاسنی و کوکب و آرنیکا حساسیت دارند باید این دارو را با احتیاط مصرف کنند.