آدرس: ایران ، نیشابور ، جاده مشهد-نیشابور ، شهرک صنعتی خیام، نبش بهروری 3

قرص مگنسیوم اس دی ای

image

قرص مگنسیوم اس دی ای 30 عددی

موارد مصرف:

کمک به سلامت عضلات و استخوان

اجزاء فرآورده در هر 1 میلی گرم:

منیزیم (به صورت منیزیم اکساید)75/249 سایر ترکیبات: پوویدون، میکروکریستالین سلولوز، کراس کارملوز سدیم، استئاریک اسید، منیزیم استئارات.

مکانیسم اثر:

منیزیم مسئول بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن است و بر فشار خون، متابولیسم، عملکرد ایمنی و بسیاری از جنبه های دیگر سلامت تاثیر میگذارد. واکنشهای بیوشیمیایی متنوع بدن را تنظیم میکند، از جمله سنتز پروتئین، عملکرد عضله و عصب،کنترل قند خون و تنظیم فشار خون. منیزیم همچنین برای تولید انرژی، فسفوریلاسیون اکسیداتیو و گلیکولیز مورد نیاز است. همچنین منیزیم در انتقال فعال یونهای کلسیم و پتاسیم در غشای سلولی نقش دارد، فرایندی که برای هدایت عصبی، انقباض عضلات و ریتم طبیعی قلب اهمیت دارد. بیشترین میزان منیزیم به ترتیب در استخوان ها، ماهیچه ها، بافت های همبند و مایعات بدن وجود دارد. منیزیم موجود در این فراورده برای عملکرد قلب، ماهیچه ها، همچنین حفظ ساختار استخوان و دندان ضروری است. این ماده به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده استخوان ها بوده و در تنظیم متابولیسم کلسیم در بدن نیز نقش بسیار مهمی دارد. منیزیم باعث فعال شدن آنزیم ها، تولید انرژی و بهبود عملکرد ارگان های مختلف بدن می شود. از این رو در صورت کاهش منیزیم، بروز علایمی مثل خستگی، ضعف عمومی و گرفتگی های عضلانی، بسیار شایع است. منیزیم از مواد مهم در ساختمان استخوان ها بوده و نقش بارزی در تنظیم متابولیسم کلسیم دارد. در نتیجه کمبود منیزیم از عوامل تشدید پوکی استخوان ها است. همچنین دریافت ناکافی منیزیم باعث اختلال در ریتم قلبی شده و در نتیجه احتمال بروز حملات قلبی در انسان بالا می رود.

image
image
عوارض جانبی

به صورت خوراکی، منیزیم در مواردی میتواند باعث تحریک دستگاه گوارش،حالت تهوع،استفراغ واسهال شود. اگرچه در موارد نادر، مقادیر بالاتر ممکن است باعث ایجاد هایپرمنیزمی با نشانه هایی ازجمله تشنگی، فشارخون، خواب آلودگی و ضعف عضلانی شود.

تداخلات اثر:

* داروی بیسفوسفونات با منیزیم موجود در این فراورده تداخل اثر داشته و منیزیم باعث کاهش جذب آن میشود. * داروی دیگوکسین با منیزیم موجود در این فراورده تداخل دارد و منیزیم باعث کاهش سطح دیگوکسین در خون می شود. * دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم مانند تریامترین و آمیلوراید با این فرآورده به دلیل حضور منیزیم تداخل دارند. * منیزیم میتواند اثرات شل کننده های عضلانی اسکلتی را با کاهش انتشار استیل کولین از پایه های عصبی شدت بخشد. * آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزیدی مانند جنتامایسین و استرپتومایسین با منیزیم موجود دراین فراورده تداخل اثر دارند و مصرف همزمان می تواند باعث ضعف عصبی و عضلانی گردد.

هشدارها و منع مصرف:

-ا* افراد مبتلا به کاهش عملکرد کلیه با احتیاط مصرف کنند. * از مصرف بیش از دوز مصرفی اجتناب شود